CANLI KİTAP

İlk kitabın görünüşü nasıldı?

Baskı makinesi ile mi basılmıştı, yoksa el ile mi yazılmıştı? Sonra bu ilk kitap, kağıt üzerine mi yazılmıştı, yoksa başka bir şey üzerine mi? Eğer hâlâ duruyorsa onu hangi kitaplıkta bulabiliriz?

Anlattıklarına göre bütün dünya kitaplıklarında bu ilk kitabı arayan tuhaf bir adam varmış. Bu adam, ille de bu kitabı bulacağım diye, kitaplık kitaplık dolaşır, küf kokan, meşin kaplı, sararmış, tozlu kitap yığınları arasında günlerce hatta aylarca vakit geçirirmiş... Kitaplardan çıkan tozlar, adeta uzun bir yolculuktan gelmiş gibi, adamın üstünü başını, ayakkabılarını koyu bir toz tabakasıyla örtmüş. En sonunda bu adam, bir kitaplığa dayadığı yüksek bir merdivenden düşerek ölmüş.

Bu adam ölmeseydi de daha yüz yıl yaşasaydı, yine de bu araştırmalardan hiçbir şey çıkmayacaktı. Çünkü bu ilk kitap, o doğmadan binlerce yıl önce toprağın altında çürüyüp gitmişti.

Bu ilk kitap şimdiki kitaplara hiç de benzemiyordu. Bunun elleri, ayakları vardı. Rafta durmuyordu. Konuşmayı, hatta şarkı söylemeyi bile biliyordu. Kısacası bu canlı bir kitaptı: ?


Yazının devamı çok yakında! Takipte kalın!


43 görüntüleme0 yorum